Manapság nagyon nehéz megfelelő elnevezésű e-mail címet találni magunknak. Pár lehetőséget szeretnék bemutatni azoknak, akik elfogadható e-mail szolgáltatást keresnek, normális névvel, anélkül, hogy fizetniük kelljen. De melyik a legjobb? Ne felejts el szavazni!
A legtöbb átlagos felhasználó, szinte biztosan a Gmail szolgáltatását használja. Egyszerű, szép a webes kezelőfelület. Egyetlen regisztráció szükséges. Ezután hozzáférhetünk az e-mailen kívül, a Drive, Photos, Youtube, Google+ és a naptárakhoz is. A leghasználhatóbb e-mail szolgáltatás. Remek a spam szűrő, néha túlságosan is jó. Nincsenek reklámok, legfeljebb szöveg alapúak. Jól testreszabható és átláthatók a beállítások. Rendelkezik POP/IMAP támogatással, szóval nem muszáj a webes verziót használni. Telefonunkon, gépünkön bármilyen letöltött mail alkalmazással tökéletesen működik. Jól működő szűrője van, ami felosztja üzeneteinket. Külön csoportot kapnak a közösségi szolgáltatók, az újdonságokról szóló, promóciós vagy reklám anyagok és a fontosabb kontaktjaink e-mailjei. Lehetőségünk van több e-mail címünket is összefűzni, így egy helyen kezelhetjük azokat. Legfeljebb 25 MB-os mellékletet tudunk küldeni közvetlen csatolmányként. Ez elég karcsú, de szerencsére ott a Google többi egybeolvasztott szolgáltatása közül a Drive. Ha ezzel a módszerrel csatoljuk a fájlt, akkor máris 10 GB a felső korlát. Azért ez már klasszisokkal jobb. A rendelkezésre álló tárhely egyébként 15 GB, amit minden más Google szolgáltatásra is be kell osztanunk, van bővítési lehetőség, egyik cikkemben írtam róla bővebben. Egy nagy problémája van. Boldog, boldogtalan is használja. A tipikus magyar neveknek a lehető legtöbb kombinációját kiaknázták a felhasználók. Szabó Bence nevű ismerősöm kapásból van négy! Az ő esetükben nem túl nyerő választás, egy önéletrajz elküldve a „szabo.benike11117908” címről nem biztos, hogy jó benyomást fog kelteni. Ebben az esetben másik szolgáltatás után kell néznünk.
A Microsoft Outlook levelezője jó választás lehet bárkinek. Támogatja a POP/IMAP megoldásokat a Gmail-hez hasonlóan. Így nem kell attól tartanunk, hogy csak a webes felületen tudjuk használni, ami nekem nem tetszik, úgyhogy szerencsém van. Egyszerűnek mondható, így nem kell aggódni azoknak sem, akik kevésbé értenek hozzá. Ugyanúgy összekapcsolható több fiók, mint az előző versenyzőnél. Ahogyan a 25 MB-os maximális melléklet méret is megegyezik. Ezen a OneDrive vagy Dropbox segíthet. Egyébként a Microsoft mail szolgáltatására regisztrálva is rengeteg más szolgáltatáshoz is hozzáférünk. Többek között az Office Online dokumentumkezelő alkalmazásai, a naptár, Skype és OneDrive fogad minket. Remekül egybeolvasztott rendszert kapunk itt is. Kis hazánkban még nem annyira elterjedt, így talán még van lehetőségünk a nevünkhöz mérten normális e-mail címet generálni. Nem beszélve arról, hogy az Office előfizetésünkben -már, ha van olyan- található Outlook alkalmazás mennyire jó választás az e-mail címünk mellé. Gmail használata közben csupán a szűrők segítségével tilthatunk egyes feladókat, az Outlook egy kicsit egyszerűbben segít a blokkolásban. Konkrétan az összes azonos domain-ról származó üzenetek mellett könnyen tilthatunk egy-egy idegesítő ismerőst. Itt is lehetőségünk van több szűrő beállítására hasonlóan a Gmail-hez. A spam szűrő is nekem megfelelően működik. Csak egy kevés reklámot kapunk, amiben többnyire saját magát promózza a cég. Ha idegesítene a Gmail-be integrált Google+ és szeretnénk jó nevet kapni, akkor ideális választás lehet. Hozzáteszem, hogy szerény véleményem szerint az Outlook rendlezik a legjobb mobil alkalmazással.
A Yahoo Magyarországon talán a legkevésbé elterjedt szolgáltató a legnagyobbak közül. Webes felülete borzasztó. Nagyon gagyi hatást kelt és nem mellesleg tele is van bombázva hirdetésekkel. Spam szűrője elmarad a többitől, de még nem zavaró. Szerencsénkre léteznek POP/IMAP barátaink a Yahoo esetében is. Így kevesebb reklámtól kell félni. Ő is testreszabható, bár nem annyira, mint az előzőek, de el lehet boldogulni vele is. Nagyon kecsegtető az 1 TB tárhely, amit csak az üzeneteknek tartanak fent. Attól, hogy a nevünket valaki már használja, nem igazán kell félni. Nagyobb fájlok csatolása esetén pedig a Dropbox és a Google Drive nyújtanak segítséget. Tudunk hozzáadni más felhasználókat, ez is egy előny. Összességében nem egy rossz választás, ha van valami jól használható mail appunk hozzá.
Az iCloud e-mail szolgáltatása leginkább az Apple usereknek lesz jó üzlet. Általában ezt az e-mailt használjuk az AppStore eléréséhez, mert az első Apple termék vásárlása esetén általában nagyon erőszakos ezzel kapcsolatban a cupertinói cég. Bárki regisztrálhat egyébként, de úgy önmagában nem sok jó funkciója van. Gyér a spam szűrő, igazából csak a fontos leveleket rakja a spam mappába. Korlátozott lehetőség, mint általában jellemző az IOS-re is. 5 GB tárhelyet kapunk ingyen, amit aztán bővíthetünk. Legfeljebb 20 MB melléklet küldésére alkalmas külső beavatkozás nélkül. 5 GB méretig a Mail Drop-ot használhatjuk. Az ezzel küldött tartalmak 30 nap után törlődnek és összesen 1 TB áll rendelkezésünkre, majd várni kell mindig az előző üzenet 30 napos törlődésére. Nem a legjobb választás e-mail címünk létrehozására, de így is befért a listába, mert annyira kevés a jó e-mail szolgáltató. IMAP segítségével nem kell a nagyon szép, de annál korlátozottabb weboldalt használni. A nevek tekintetében pedig még találhatunk bőven nekünk valót.
Bónuszként két szolgáltató email szolgáltatását, először is a Zoho Mail-t ajánlanám azoknak, akik szeretik az újdonságokat. Persze, csak, ha eddig nem ismerték. Korlátlan tárhelyet kaptunk ezelőtt, de már lekorlátozták 5 GB-ra az ingyenes fiókot a törekvő népszerűségnek köszönhetően. POP/IMAP hozzáférést is nyújt. Ráadásként a hirdetésektől is megkímélnek. Vannak szűrői neki is, amivel egész jól testreszabható és a spam szűrés is rendben van. Kivéve néha, mikor a Gmail-t is spam-nek nézi. Több aliast is tud kezelni szerencsére. Kicsit korlátoz minket a sok jó dolog mellett. Egy nap legfeljebb 150 e-mailt küldhetünk, ami nem akkor tragédia, ha nem innen küldjük a céges körleveleket. Webes felületről a melléklet 200 MB, egyéb alkalmazásból 40 MB lehet. De a fentebb említett megoldások működnek itt is. Sajnos a beérkező üzeneteink méretét is lekorlátozza napi 300 MB-ra. Beállításokból nincs sok, de azok eléggé össze-vissza vannak. Lényegében nem egy rossz szolgáltatóról beszélünk. Főleg, hogy a legbiztonságosabbak között szerepel. Annak jó főleg, aki csak szöveges e-maileket vált. Kapunk egyébként egész sok Zoho üzemeltetésű oldalra belépési jogot, például dokumentumokhoz is. Előfizetni nem érdemes rá. Vannak sokkal jobban használható fizetős és vállalati szolgáltatók, de arról ma nem ejtek szót.
Második extra szolgáltató az AOL Mail. Korlátlan tárhelyet ad. Persze korlátozva. 100-100 GB a régi és elküldött üzeneteknek, 25 GB az újaknak és hasonló dolgok. POP/IMAP kompatibilis. Egyébként rendezett a webes felület is. Szokásos 25 MB-os fájlokat küldhetünk, amíg nem kell a Dropboxhoz nyúlni. Spam szűrőjét beállíthatjuk a kikapcsolt állapoton kívül 3 másik fokozat szerint. Akinek rendelkezésére áll saját domain, könnyen beállíthatja azt is az AOL levelezésében. Az egyik legjobban testreszabható levelező szolgáltatás. Persze nem tökéletes. Sokszor előfordul, hogy nem enged belépni a fiókodba valami hiba miatt. Mindenki vonja le a következtetéseket.
Tudom, hogy legtöbben a Gmail levelezőjét részesítitek előnyben. De sajnos nagyon zsúfolt, az új neveknek kell egy kis kreativitás. A kreativitás legtöbb esetben kimerül egy új szolgáltató keresésében. Így láthattatok néhány példát arra, hogy létezik élet a Gmail-en túl is. Ahogy az informatikában megszokhattuk, nem létezik legjobb. Mindegyik valamiben a legjobb. Mindegyiknek vannak hátrányai. Ez is ízlés, igény és megszokás kérdése.